ZPRACOVÁNÍ
Při následném zpracování zrn máme tři typy – suché zpracování, mokré zpracování, polopromyté zpracování.

SUCHÉ ZPRACOVÁNÍ
Při suchém postupu zpracování se sklizené plody zbavují ve vodě nečistot a následně se rozprostírají na betonových nebo kamenných podlahách nebo na rohožích, tak aby došlo k jejich vysušení. Pro důkladné prosušení se v pravidelných intervalech přehazují tak, aby se zabránilo kvašení a fermentaci. Usušené peckovice se pak ještě nějaký čas skladují v silech, aby čistá zelená kávová zrna ztratila ještě více vlhkosti. Suché zpracování používá především pro zrna nižší jakosti.

MOKRÉ ZPRACOVÁNÍ
Dochází zde k dokonalému oddělení nezralých a lehkých plodů od bobulí plně vyzrálých, což má velký vliv na konečnou jakost zelené kávy nazývané jako „praná káva“. Kávové bobule se vsypou do kontejneru s vodou, kde se zbaví nečistot a po jejich uležení jsou prohnána mačkadlem, jež vnější obal s dužninou oddělí od semena s pergamenovou slupkou. Dalším stupněm mokrého zpracování je fermentace, tedy kvašení, při němž enzymy uvolňují zbývající lepkavou vrstvu, která pokrývá pergamenovou slupku semen. Následně se zrna umyjí v pračce a usuší.

POLOPROMYTÉ ZPRACOVÁNÍ
Zde putují kávové plody do vodních nádrží, kde jsou selektovány zralé plody od těch nezralých. Následuje loupání, poté se nechají zrna schnout v pergamenu na slunci jako u suchého způsobu. Když se zrna usuší, mají na sobě pergamen a dužinu (v nich je největší obsah cukru) a právě tyto cukry na slunci fermentují. To je důvod, proč je káva nasládlá a má medové tóny chuti. V oblastech Jižní Ameriky se pěstování kávy natolik ujalo a rozšířilo, že se tyto země staly světovými kávovými velmocemi.

30Červen
2020